MZDY SNADNO

Neplatná výpověď

Zdena dostala od zaměstnavatele výpověď z důvodu nesplňování zdravotních předpokladů.

Na dokumentu, který se tvářil jako výpověď a byl tak i nazván, bylo uvedeno, že zaměstnavatel dává Zdeně výpověď a ukončuje s ní pracovní poměr, protože je často nemocná a z toho důvodu v práci chybuje. Výpověď sestavila právnička.

Taky si myslíte, že jde o nesmyslnou slátaninu, kde nejsou dodrženy ani základní ustanovení zákoníku práce? Nebo šlo o promyšlený tah, protože cílem mohl být neinformovaný zaměstnanec? Je výpověď od svého počátku neplatná, pokud v ní není uveden zákonný důvod?

Zdravotní způsobilost nemůže posuzovat zaměstnavatel, ale výhradně lékař. Ten pak musí vydat posudek, že zaměstnanec pozbyl dlouhodobě způsobilost konat nadále dosavadní práci vzhledem ke svému zdravotnímu stavu. Další podrobnosti o posudku.

O neplatnosti výpovědi, byť jakkoli zřejmé, může rozhodnout pouze soud.

Co teď? 

Zdena musela udělat dvě věci. Musela zaměstnavateli bez zbytečného odkladu písemně sdělit, že trvá na tom, aby ji i nadále zaměstnával (jak musí toto oznámení vypadat?) a podat žalobu na neplatnost výpovědi. 

Neplatnost výpovědi je tedy nutné uplatnit u soudu, a to nejpozději ve lhůtě dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr touto výpovědí skončit. Jak se lhůta počítá? Do kdy tedy musí být žaloba doručena soudu?

Co by kdyby?

Co by se stalo, kdyby tyto dva kroky Zdena neudělala nebo pokud by nedodržela lhůtu pro podání žaloby? Pokud by se zaměstnanec se zaměstnancem nedohodli jinak, pracovní poměr by skončil dohodou uplynutím posledního dne výpovědní lhůty, a to přesto, že rozvázání pracovního poměru má tzv. právní vady. A bez nároku na odstupné. 

Jak to dopadlo? Zaměstnavatel začal Zdeně znovu přidělovat práci, ale tu se ji snažil všemožně znepříjemnit. Zdena chodila do práce vystresovaná a znovu onemocněla. Svého nároku se u soudu domohla, ale nakonec výpověď podala sama.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *